Vejprnice,33027   +420735890661   jiri.pek@pirati.cz   ID: xqd5epz

Kauza Vodárenská a Kanalizační a.s.

Piráti upozorňují na probíhající masivní vyvádění obecních majetků za stamilióny do akciové společnosti Vodárenská a Kanalizační a.s. Obce v okrese Plzeň-sever díky tomu přestávají mít kontrolu nad svou vodohospodářskou infrastrukturou a ztrácí příjem do obecních pokladen za její pronájem. Alarmující je i to, že převod obecního majetku do akciové společnosti znamená pozbytí majetku ve prospěch akciovky v případě, že by z ní později chtěla obec vystoupit! Za vším stojí skupina starostů (převážně z ODS a ČSSD), kteří jsou v prokazatelném střetu zájmů a je evidentní, že jejich jednání směřuje k prospěchu osobnímu nikoli veřejnému!

Kauza vodárenská a kanalizační – z podkladů na valnou hromadu

🤪 Firma má celkem 5 zaměstanců a ti mají průměrný plat nějakých 75000 měsíčně.

🤪 Správní rada o 7 lidech (+ 1 předseda) (jeden z nich je plaský starosta Hanzlíček z ČSSD, dalším třeba senátor Karpíšek z ODS), každý 200 tisíc ročně. Tyhle odměny by měly být vzhledem k rozsudku k VaKu z Bruntálska nelegální, protože starostové takové odměny pobírat ze zákona nesmějí – a jsou to všechno starostové.

😖 Tak aspoň že někoho ta drahá voda netrápí

Možná vás ještě napadne, jak to, že firma VaK má jenom 5 zaměstnanců, jak to všechno zvládnou, vodu pro celý okres! – protože ve skutečnosti všechno provozuje Vodárna Plzeň a ta platí VaKu za to, že používá její trubky (do loňska to byly z části i naše obecní trubky, ale už nejsou … ). VaK je jenom zbytečný mezičlánek. Tedy zbytečný pro občany, pro někoho, viz výše, je to krásný zdroj příjmů.

Na problém upozornil předseda krajského finančního výboru Jiří Pek. Ten je zároveň zastupitelem v obci Vejprnice. Tam koncem září došlo k vyvedení obecního majetku v hodnotě 36 milionů korun pod taktovkou starosty a současného člena správní rady VaKu Pavla Karpíška ve spolupráci s místostarostou Petrem Váchalem, který je dokonce předsedou správní rady a statutárním ředitelem VaKu.

“Oba pánové z ODS, jednak na zastupitelstvu nenahlásili evidentní střet zájmů, ale nedokázali odpovědět ani na základní otázky typu: jaký bude mít obec podíl v akciovce nebo proč nebylo vypracováno alternativní řešení, které by počítalo s ponecháním vodohospodářských sítí v majetku obce,” popisuje Jiří Pek.

Bez nějakého dalšího vysvětlení podobně postupoval na zastupitelstvu i starosta Zdeněk Hanzlíček v Plasích. Při tom je pro zastupitele klíčové mít informace o tom, jak velký podíl budou mít obce ve VaKu nebo třeba, zda budou moci žádat o dotace, pokud nebudou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury. “Čí zájmy tedy skupina starostů a místostarostů hájí? Obecní, VaKu, nebo spíše osobní, když si každoročně rozdělují odměny v řádu statisíců a těší se z výplat dividend,” ptá se Pek.

Možná si vzpomenete na podobnou situaci v Plzni, kde prodej vody, peněžní toky z vodného a stočného, a tím i milionové zisky z vody ovládal díky jednání “politiků” od roku 1996 do roku 2016 koncern Veolia. Místo bezstarostného provozu a zachování nízkých cen, docházelo ke zdražování vody a opotřebení sítě. Nakonec v roce 2017 koupilo vodárnu Plzeň od Veolie za nestoudných 700 miliónů město Plzeň zpět a dodnes ji provozuje přímo.

„Osobně vnímám vyvádění obecního majetku jako business plán pro úzkou skupinu starostů ODS, kterým nejde o občany, ale o osobní prospěch. VaK není nic jiného než parazitující organizace, která si přerozděluje zisk. Ve VaKu nevidím žádnou přidanou hodnotu. Nejlepší by bylo ho rozpustit,“ tvrdě konstatuje Pek.

Ne všude se vyvádění obecního majetku skupině starostů daří. Na zastupitelstvu v Kralovicích jednomyslně pro město nevýhodný převod vodohospodářské infrastruktury do VaKu odmítli. Další obce jako Pernarec nebo Kozolupy se pak dlouhodobě snaží ze spárů VaKu vymanit. Nicméně současné stanovy toto neumožňují bez ponechání stávající sítě, tedy obecního majetku, akciovce. Jiné obce zase raději hledají partnery pro provoz vodohospodářské sítě mimo Plzeňský kraj. Například Heřmanova Huť chce navázat spolupráci se společností Vodárny a Kanalizace Karlovy Vary.

Share this post