Od nového roku má nejdražší voda v České republice ještě zdražit, a to na Kč/m3
„S drahou vodou je to jako s drahým telefonním operátorem. Celou dobu Vám tvrdí, že vám nabízí to nejlepší, dokud si nezjistíte konkurenční nabídky a operátora nekonfrontujete. A ejhle, najednou dostanete ještě výhodnější ceny,“ komentuje současnou snahu Jiří Pek, krajský zastupitel a zároveň zastupitel obce Vejprnice.
„Jelikož správní rada Vodárenské a Kanalizační a.s. (VaK) dle vyjádření předsedy valné hromady Hanzlíčka (ČSSD Plasy) jako taková městům a obcím nepomáhá, rozhodli jsme se činnost VaKu suplovat bez nároku na odměnu a seznámit starosty s rozdíly v kalkulaci ceny vodného a stočného sami,“
vysvětluje zastupitel, který za levnější vodu v okrese Plzeň-sever bojuje už dva roky.
Na setkání s občany, zástupci vodárenských institucí i starosty v Horní Bříze dne 4. prosince 2023 konfrontovali kalkulaci Plzeňské Vodárny a ptali se, jak je možné, že Vodárna Plzeň a.s. účtuje 154 Kč/m3 vody v Plzni-sever, ale v Plzni jen 102 Kč/m3, a to na základě jednotlivých položek.
„Bavme se konkrétně, například do očí bijící rozdíly jsou v mzdách zaměstnanců Vodárny Plzeň, které jsou v průměru o 10 tis. Kč vyšší pro okres Plzeň-sever než pro město Plzeň,“ poukazuje Jiří Pek. „Zaměstnanci sídlí v obou případech na stejném místě a dělají stejnou práci. Po vedení Plzeňské vodárny budeme chtít na lednovém setkání vysvětlit i tvrzení, že za nejdražší vodu v České republice v Plzni-severu může stáří vodohospodářské sítě a počet poruch. Ačkoliv z veřejně dostupných dat je patrno, že poruch ve městě Plzeň je 570, zatímco v Plzni-sever jich bylo pouze 185. O tom, jak vyjednáváme za občany této lokality, informuje reportáž České Televize,“ dodává.
Závěrem zdůraznil důležitost otevření „Pandořiny skříňky“ v otázce případného vystoupení nespokojených obcí z VaKu. Ředitel VaKu Váchal a právní zástupkyně Králová nejdříve tuto myšlenku zcela odmítali, nicméně pod tíhou argumentů a zkušeností z jiných regionů připustili, že cesta tu je. „Proto doufám, že se najde více schopných starostů po vzoru Myslinky, která nyní platí 150 Kč/m3 , Trnová 115 Kč/m3 a Druztová 90 Kč/m3, a dojednají si mimo VaK výrazně lepší podmínky,“ doufá Pek.
Nezájem VaKu o města a obce potvrzuje i neúčast členů správní rady, kteří pobírají roční odměnu ve výši tis. Kč „Na základě tzv. držhubného jim může být cena pro občany jaksi ukradená,“ soudí Pek.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím