Vejprnice,33027   +420735890661   jiri.pek@pirati.cz   ID: xqd5epz

Dopravní obslužnost Vejprnic bude prověřovat ÚHOS

Piráti podali podnět ohledně schválené smlouvy o dopravní obslužnosti Vejprnic. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude přezkoumávat legálnost smlouvy, která je ve výši sto milionů korun.

Opoziční Pirátský zastupitel Jiří Pek uvádí v podnětu pět hlavních důvodů, proč se rozhodl na ÚOHS obrátit. „Pochybení jsou podle nás natolik závažná, že platnost smlouvy úplně vylučují. Je zároveň smutné, že se vedení Vejprnic nepoučilo z minulých chyb a opět předložili paskvil.“

Jaké jsou tedy důvody k pochybám o legálnost smlouvy? Předně starosta Veprnic (a zároveň senátor) Pavel Karpíšek z ODS nepředložil smlouvu zastupitelům. Ti tak nevěděli, o čem hlasují, což jim ovšem nebránilo neviditelnou smlouvu schválit.  I když stále běží výzva pro potenciální účastníky veřejné zakázky, a to až do 15. dubna 2020, podle schválené smlouvy už je vítěz jasný. Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. Ta se již ale nechala minulý rok v médiích slyšet, že tuto zakázku získala. Konkurenční a o zakázku také usilující Plzeňské městské dopravní podniky a.s. podaly na obec celou řadu doplňujících dotazů. Na ně ale nedostaly z Vejprnic žádné odpovědi.

ÚOHS již v jednou zakázku na dopravní obslužnost zrušil a udělil Vejprnicím pokutu. V rozhodnutí se konstatovalo, “že podle výkladové praxe Úřadu dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona postup objednatele spočívající v ignoraci ustanovení zákona, neboť tento postup vylučuje soutěžní prostředí“.

Share this post